Praca za granicą jako masażysta to dla wielu profesjonalistów kusząca oferta. Wysokie zarobki, ciekawe doświadczenia oraz możliwość poznania nowych kultur sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Jednak, zanim wyruszymy na przygodę, warto zapoznać się z niektórymi warunkami i wymogami, które mogą nas zaskoczyć.
Wymagana znajomość języków
Pierwszym krokiem do pracy za granicą jako masażysta jest zrozumienie wymagań językowych. Komunikatywna lub biegła znajomość języka kraju, do którego się udajesz, jest kluczowa. W większości przypadkach wystarczy jedynie być język angielski, ale niektóre bardziej ekskluzywne ośrodki mogą wymagać znajomości języka ojczystego danego kraju. Na przykład, w Holandii wymagany jest język angielski i holenderski, w Belgii - francuski i niderlandzki (dwa języki urzędowe), a czasem dodatkowo angielski i niemiecki. W Niemczech oczywiście niemiecki, ale znajomość angielskiego jest mile widziana. W Szwajcarii zależy to od regionu - angielski jest powszechnie akceptowany, ale w niektórych regionach dominuje język włoski, francuski lub niemiecki. W krajach skandynawskich często wystarczy język angielski, ale i chęć nauki języka norweskiego, szwedzkiego czy fińskiego jest mile widziana. W Danii wymagane są języki angielski i duński.
Zakwaterowanie
Należy pamiętać, że pracodawca często nie zapewnia zakwaterowania, więc musisz być przygotowany na początkowe koszty, takie jak wynajem i kaucja. Często najemcy wymagają dowodu w postaci umowy o pracę, więc te dwie rzeczy muszą się ze sobą łączyć, często w jednym czasie. Koszty wynajmu mieszkania lub pokoju za granicą mogą być wysokie, np. od 700 euro w górę w krajach takich jak Belgia, Holandia czy Niemcy. Do tego dochodzi koszt kaucji, często jest to dwukrotny koszt najmu. Jeśli wynajmujemy pokój/mieszkanie przez agencję nieruchomości, często dochodzą koszty związane w korzystaniem z usług takiej agencji. Warto zatem zapytać pracodawcę, czy pomagają w relokacji, jednak często musimy w tym obszarze działać na własną rękę.Należy też uważać na wszelkiego rodzaju skamy i pseudo "rezerwacje" mieszkania. Nigdy nie dajmy się złapać na tego typu super, szybkie oferty. Najlepiej pojechać na miejsce, obejrzeć mieszkanie, porozmawiać z właścicielem na żywo, przeczytać i przetłumaczyć kontakt o mieszkanie, podpisać, a następnie umieścić opłatę kaucji czy najmu. Wtedy mamy legalny dokument potwierdzający możliwość mieszkania pod danym adresem. Należy też uzbroić się w cierpliwość pod tym względem, gdyż szukanie odpowiedniego lokum z dobrym transportem do pracy i odpowiednie dla nas cenowo - wymaga czasu, zaangażowania i determinacji.
Czasem pracodawcy zapewniają zakwaterowanie w ośrodku lub hotelu pracowniczym jednak koszty zakwaterowania są odejmowane od pensji. Jest to zawsze określone w umowie jaki jest to koszt.
Ubezpieczenie
W krajach takich jak Belgia i Holandia pracodawca nie ubezpiecza całkowicie pracownika, więc trzeba samemu wykupić prywatne ubezpieczenie miesięczne, co wiąże się z kosztem od 120 do nawet 250 euro miesięcznie. Podobne zasady obowiązują w Szwajcarii. W krajach takich jak Niemcy czy Polska pracodawca ubezpiecza pracownika w ramach systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS w Polsce, Krankenkasse w Niemczech). Na Cyprze również ubezpieczenie jest zapewnione przez pracodawcę, w którym nie ponosisz żadnych kosztów.
Zarobki i koszty
Zarobki w krajach Beneluksu są najwyższe w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Holandia czy Francja i są dużo wyższe niż w krajach południowych. Jest to uzależnione od ekonomii danego kraju. Jednak należy mieć świadomość wysokich kosztów życia, szczególnie w krajach Beneluksu, takich jak wynajem mieszkania/pokoju od 700 euro w górę, opłaty za prywatne ubezpieczenie od 120-250 euro miesięcznie oraz koszty przeprowadzki i kaucji najmu... Generuje nam to początkowe koszty rzędu od minimum 2000 do nawet kilku tysięcy euro. Nie można zapomnieć również o kosztach wyżywienia, ponieważ często pracodawca nie oferuje żadnego wyżywienia lub tylko jeden posiłek dziennie. Końcowe zarobki w krajach za granicą, gdzie obowiązują wysokie podatki, wahają się od 1800 do 2500-3000 euro brutto. Jest to zależne od rodzaju umowy oraz ośrodka i danego kraju. Z tytułem fizjoterapeuty i biegłą znajomością języka można liczyć na zarobek około 3000-3500 euro brutto. Są to bardzo szerokie widełki, zależne od warunków umowy, kraju, doświadczenia, znajomości języka oraz ukończonych kursów czy studiów.
Napiwki
Kwestia napiwków jest zależna od kraju, kultury i rodzaju ośrodka. W krajach takich jak Belgia, Holandia czy Niemcy zostawianie napiwków nie jest powszechną praktyką, choć zależy to od konkretnego miejsca i rodzaju klientów danego ośrodka. Nie jest powiedziane, że klienci w tamtych krajach nie zostawiają napiwków, jednak nie są to kraje gdzie kultura tipowania jest absolutnie powszechną normą. Napiwki zdarzają się, ale zdecydowanie rzadziej niż w innych krajach gdzie kultura napiwków jest rozwinięta i jest obyczajową normą. Kultura tipowania jest natomiast normą w Anglii czy na Cyprze, gdzie panuje taka norma zostawienia nawet małego napiwku za usługę czy serwis w restauracji. Oczywiście zależy to tylko i wyłącznie od rodzaju klientów z którymi mamy obecnie styczność.
Gdzie szukać ofert?
Łatwiej jest znaleźć ofertę, w której zapewnione są na start wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz odprowadzane są składki emerytalne. W ten sposób można nabrać doświadczenia, spróbować swoich sił w pracy w SPA za granicą i zdobyć podstawowe doświadczenie, aby móc później aplikować i rozwijać karierę masażysty w innych krajach. Ważne jest też obycie kulturowe i znajomość języka, co najmniej angielskiego. W ten sposób możesz budować swoje portfolio jako masażysta z międzynarodowym doświadczeniem.
Mam nadzieję, ze ten artykuł był pomocny i pokazał Ci mniej więcej jakie wyzwania czekają Ciebie jako masażystę, który marzy o pracy za granicą. Początki nie są łatwe, ale wszystkie sytuacje są dla nas nowe i do pokonania.
Jako masażystka z międzynarodowym doświadczeniem w pracy w SPA za granicą w 6 krajach, mój projekt Akademii skupia się na pomocy masażystom w poszukiwaniu pracy za granicą. Jeśli znalazłeś ofertę, która zwróciła Twoją uwagę, przyjdź do mnie na KONSULTACJĘ indywidualną, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do warunków pracy, rodzaju umowy i bezpieczeństwa pracy. Na konsultacji pomogę Ci także znaleźć lub dopasować ofertę indywidualnie dla Ciebie.
Obecnie od 2 lat zajmuje się rekrutacją do pracy w SPA na Cyprze, więc temat jest mi bardzo dobrze znany. Podpowiem, doradzę i zwrócę Twoją uwagę na ważne aspekty w tym temacie.
KONSULTACJA ONLINE ze mną:
https://spapower.eu/products/mentoring-1-1-z-klaudia-romanowska
OFERTA PRACY W SPA NA CYPRZE: https://spapower.eu/pages/work-in-cyprus-spa
Jeśli chcesz zacząć uczyć się języka angielskiego potrzebnego do pracy w SPA za granicą?
Zachęcam do nauki języka Angielskiego w SPA:
LINK DO KURSU: https://spapower.eu/products/kurs-online-angielski-w-spa-i-masazu
https://spapower.eu/pages/my-story
___________________________________________________________
Zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą moich kursów online, które pozwolą Ci pozyskać wartościowych klientów na Twoje usługi:
KURSY ONLINE:
https://spapower.eu/collections/kursy-online-dla-masazystow
Zachęcam także do zajrzenia do naszej szerkiej biblioteki e-booków:
https://spapower.eu/collections/dla-masazystow
KONSULTACJA ONLINE ze mną:
https://spapower.eu/products/mentoring-1-1-z-klaudia-romanowska
Pozwól sobie na rozwój! :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci samych sukcesów w Twoim rozwoju :)
Klaudia Romanowska
SPApower Academy
1 komentarz
Zarówno powyższy artykuł i konsultacja z panią Klaudią, rozjaśniły mi wątpliwości oraz uświadomiły mi, czego mogę się spodziewać szukając pracy za granicą. Dziękuję.☺️