Różnice między umową B2B a umową o pracę dla masażysty

Różnice między umową B2B a umową o pracę dla masażysty

Różnice między umową B2B a umową o pracę dla masażysty

Otrzymuje wiele zapytań od Was... co to jest umowa na kontrakt B2B...

Umowa B2B (Business-to-Business) a umowa o pracę to dwie różne formy zatrudnienia, z którymi warto się zapoznać, zanim podejmie się decyzję o wyborze jednej z nich. Poniżej poznasz więcej informacji na temat tego czym jest B2B i jakie jej zalety i wady. 

Umowa o pracę - co to takiego? Umowa o pracę jest jednym z najpowszechniejszych typów umów zawieranych między pracodawcą a pracownikiem. Występuje w niej hierarchiczny stosunek pracodawcy i pracownika. Pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w określonym miejscu i czasie. Jest to standardowa forma zatrudnienia, która wiąże się z określonymi świadczeniami socjalnymi i ochroną pracownika na mocy prawa pracy. 

Kontrakt B2B - na czym polega? Kontrakt B2B to forma umowy, w której dwie niezależne jednostki biznesowe, zwykle dwie firmy, nawiązują współpracę na określonych warunkach. Tzn, że musisz otworzyć własną działalność, podpisać kontrakt z pracodawcą na określonych wynegocjowanych przez siebie warunkach, a następnie w większości przypadków - wystawiasz fakturę za świadczone Ciebie usługi jako firma, a pracodawca opłaca tą fakturę, jako formę Twojego wynagrodzenia. Rzeczy takie jak księgowość Twojej firmy, ubezpieczenia i inne sprawy urzędowe załatwiasz samodzielnie. Możesz w ten sposób także podpisać umowę B2B z wieloma pracodawcami w jednym czasie - po prostu świadczysz usługi swojej firmy dla wielu firm, oczywiście ważne jest aby nie pokrywały się one w rzeczywistym czasie pracy (w poniedziałek możesz pracować dla firmy A a we wtorek dla firmy B i mogą to być zupełnie inne formy i stawki). Oczywiście jeśli nie obowiązuje Cię wiążący kontakt o zakazie świadczenia usług dla innych firm, co również czasem się zdarza. Czasem te umowy są wiążące na jakiś okres czasu, gdzie również występuje okres karencji - np. nie możesz podjąć  współpracy z inną konkurencyjną firmą pod następstwem kary umownej. Taki kontakt należy czytać bardzo uważnie i zapoznać się ze wszystkimi szczegółami bardzo skrupulatnie. Dopytaj o to swojego kontrahenta oferującego Ci taką umowę o wszystkie szczegóły, gdyż jest to kwestia indywidualna i pozostaje do Twojej negocjacji warunków pomiędzy Twoją firmą a firmą oferującą kontakt B2B.

W przeciwieństwie do umowy o pracę, gdzie występuje hierarchiczny stosunek pracodawcy i pracownika, kontrakt B2B opiera przeważnie się na równorzędnej relacji między dwoma podmiotami biznesowymi. Kontrakty B2B mogą przybierać różne formy w zależności od rodzaju i charakteru współpracy. Mogą to być umowy na dostawę towarów lub usług, umowy partnerskie, umowy o podwykonawstwo, umowy doradcze i wiele innych.

Umowy B2B zazwyczaj oferują wyższe wynagrodzenie, gdyż po Twojej stronie należy opłata świadczeń socjalnych (ZUS, księgowość) co kontrahent oferujący B2B powinien uwzględnić w swojej ofercie. Zdarzają się przypadki, że te świadczenia są czasem, choć bardzo rzadko opłacane przez pracodawcę. 

Pamiętaj! Każdy ma inne potrzeby życiowe i finansowe (mieszkanie/wynajem, kredyt na nieruchomość - jeśli masz, utrzymanie dzieci, wyżywienie, artykuły domowe, zwierzęta domowe, wydatki na zdrowie, podróże, hobby, rozwój zawodowy, szkolenia, kursy, inne) to wszystko sprawa bardzo ale to bardzo indywidualna. Musisz zatem przeliczyć jakie wynagrodzenie będzie Cię satysfakcjonowało i da Ci poczucie komfortu finansowego. Każdy ma INNE INDYWIDUALNE potrzeby - zatem każdego zadowoli inna stawka/płaca. Najpierw określ swoje potrzeby - ile minimum netto musisz zarabiać - a dopiero potem określ czy ta oferta/praca spełnia Twoje finansowe oczekiwania. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi "CZY TA OFERTA JEST DOBRA?", gdyż każdy z nas ma inne potrzeby finansowe. Określ je i negocjuj odpowiednie stawki dla siebie pod swoje oczekiwania finansowe. 

 

Różnice między umową o pracę a kontraktem B2B:

  1. Stosunek hierarchiczny vs. równorzędna relacja: Umowa o pracę opiera się na hierarchicznym stosunku pracodawcy i pracownika, podczas gdy kontrakt B2B opiera się na równorzędnej relacji między dwoma podmiotami biznesowymi.
  2. Charakter pracy: W przypadku umowy o pracę pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w określonym miejscu i czasie, podczas gdy kontrakt B2B dotyczy współpracy na określonych warunkach między niezależnymi jednostkami biznesowymi.
  3. Świadczenia socjalne: Umowa o pracę wiąże się z określonymi świadczeniami socjalnymi i ochroną pracownika na mocy prawa pracy, podczas gdy kontrakt B2B nie obejmuje takich świadczeń socjalnych.


Umowa o pracę i kontrakt B2B to dwie różne formy zatrudnienia, z którymi warto się zapoznać, zanim podejmie się decyzję o wyborze jednej z nich. Umowa o pracę opiera się na hierarchicznym stosunku pracodawcy i pracownika, podczas gdy kontrakt B2B opiera się na równorzędnej relacji między dwoma podmiotami biznesowymi. Każda z tych form zatrudnienia ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie rozważyć, która będzie bardziej odpowiednia w konkretnym przypadku. 

Życzę Wam owocnych poszukiwań pracy i wiarygodnych kontrahentów!

Jeśli masz pytania, skomentuj tego bloga - z chęcią Ci pomogę :) 

 

A jeśli prowadzisz własną działalność i potrzebujesz więcej klientów dołącz do grona moich zadowolonych kursantów i przekonaj się, jak jakość moich materiałów może zmienić Twoją karierę i rozwinąć Twój biznes... ⤵️

 
📚 PAKIETY E-BOOKÓW DLA MASAŻYSTÓW📚
💻 KURSY ONLINE DLA MASAŻYSTÓW 💻
🏆 SPApower Academy - tworzymy lepszą przyszłość dla masażystów 🏆
Klaudia Romanowska 

Założycielka SPApower Academy
Powrót do blogu

Zostaw komentarz